Sağlığınız için, sağlıklı nesiller için yanınızdayız...

İletişim : 444 26 34
   : (542) 258-67-03

Başarısız Tüp Bebek Uygulamalarından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Özellikle başarısız bir tüp bebek uygulamasından sonra anne ve baba adayının genetik karyotipine bakılması çok önemlidir. Genetik yapının araştırılması ile birlikte aynı zamanda eğer 3 ten fazla başarısız tüp bebek uygulaması var ise o zaman bundan sonra verilecek olan embriyonunda tüp bebek uygulamasında genetik araştırmasının yapılarak verilmesi gereklidir.

Bunun için de PGT ve CGH gibi yöntemler uygulanır. Bunlar dışında başarısız tüp bebek uygulamaları sonrasında bir sonraki tedaviye ışık tutmak maksadı ile ve hatta onun başarısını arttırmak için rahim içine histereskopi dediğimiz bir cihazla girilerek, endometrial sparing dediğimiz bir çentik atma hem başarı oranını arttırır, hem de daha önceki uygulamalar da başarısızlık nedenlerini ortaya çıkartmamıza yardımcı olabilir.

Bunlar dışında tüp bebek uygulamaların da başarısızlıklar sonrasında tüplerin tekrar değerlendirilmesi bir histero sermo grafi çekilmesi ya da bir laparoskopi ile tekrar tüplerin değerlendirilmesi eğer hidro spying şüphesi var ise yapılması gerekenlerin başında gelir.

Yine başarısız tüp bebek uygulamalarından sonra lenfosit aşısı gibi iminolojik ve bağışıklık sistemini embriyonun yerleşimine uygun hale getirecek uygulamalar. Yutal faz defektini kompanse edecek ilaçların özellikle progesteron düzeylerinin değerlendirilmesi.

Özellikle mikro hiporinonin kullanılarak hastalar da mikro anjiyogenezin artırılarak embriyo implantasyon (yerleşim) oranını arttırmanın daha yüksek orandan olabileceğini hatırlatmak isteriz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın..